Mit jelent a „specialty kávé” kifejezés?

Mit jelent a „specialty kávé” kifejezés?

A kávé mindennapi életünk szerves része. A magyar felnőtt lakosság 78%-a napi rendszerességgel fogyasztja, 60% pedig legalább 2-t. Legtöbben a hagyományos feketére pörkölt olaszt ismerik, de feltörekvőben van az újhullámos specialty kávé is. A kettő közötti különbséget bárki nagyon könnyen észreveszi, ha korábban még nem próbáltad az újhullámos kávét rendelj egyet specialty kávé webshopunkból. De vajon honnan ered és miért ilyen népszerű ez az új irányzat?

A specialty kávé mint név a 2000-es évek elején jelent meg az USA-ban. Amerika és Ausztrália voltak a specialty kávé mozgalomnak az úttörői, ahol a korábbi „hagyományos” kávézáshoz képest nyílt néhány olyan kávézó és kávépörkölő, akik egy magasabb minőségi szintet céloztak meg. Ez a magasabb minőség érvényes a jobb zöld kávéra, a kávé pörkölési technikára, a kávégépek minőségére és a barista tudására is. Ezek mind mind érintve voltak és vannak amikor specialty kávéról beszélünk.

WEBSHOP (klikk ide)

Az első specialty kávézók tehát 2000-2001 körül jelentek meg Seattle környékén az USA nyugati partján és Melbourne, Sydney városokban Ausztráliában. Ezek után Euróbában is megjelentek néhány éven belül a specialty kávézók, legelőször Londonban, Amszterdamban, és Skandináv nagyvárosokban.

A specialty kávé mozgalomhoz köthető a barista világbajnokságok szervezése is. Amelyből az elsőt 2000-ben rendezték meg, és mára komoly versennyé nőtte ki magát a dolog, nemzeti elődöntőkkel.

Magyarországon 2012, 2013-ban jelentek meg az első specialty kávézók, akik akkor még külföldi kávépörkölők kávéival kezdtek el dolgozni, majd 2013-2014-ben kezdődött el a hazai specialty kávé pörkölés.

beyond within espresso

A specialty kávézás legfontosabb alapeleme, maga a specialty kávé, amely egy magasabb minőségű kávét takar. Az SCA pontskálán ez a 80-82pont és afeletti kávékat jelöli. 90 pontig még viszonylag könnyen lehet beszerezni specialty kávét. 90 pont feletti kávék viszont már inkább csak az aukciókon és barista világversenyeken jelennek meg.

A kávét magát általában világosabbra pörköljük, hogy a kávé gyümölcsben lévő ízjegyeket előtérbe hozzuk és ne fedjük el egy túl sötét pörköléssel.

A specialty kávénál fontos a víz minősége is. A víz megfelelően szűrt és megfelelő ásványianyag tartalmú kell legyen. Fontos a puffer kapacitása és a magnézium tartalma is a víznek.

WEBSHOP (klikk ide)

specialty kávé kóstolás

Hogyha espesso-ról beszélünk, szinte minden minőségi kávégép dual vagy multi buileres gép, állitható vízhőfokkal, a megfelelő extraktáció (kávé kivonatolás érdekében).

Végezetül egy magas minőségű kávé italhoz egy magas tudású barista is kell, akinek jóval több mindenre kell figyelnie mint a hagyományos kávékészítésnél. A specialty kávé készítésénél a legfontosabb elv talán az, hogy minél több adatot mérni tudjunk. Ilyen adat pl a kávé tömege, víz hőfoka, extraktáció ideje, kávégép nyomása vagy vízhozama (flow rate-je).

Ezek mind mind kellenek ahhoz, hogy egy minőségi kávét tudjunk elkészíteni.

A kávébab ízvilágát leginkább a termesztési körülmények határozzák meg, mint például a napfény, eső, talaj, tengerszint feletti magasság. A kézműves kávé népszerűségének növekedésével a kávézókban már egyre különlegesebb kávékat találhatunk. Már nemcsak az elkészítési mód szerint választhatunk (pl.: espresso, latte, flat white stb…), hanem országok és ízjegyek szerint is. A folyamatosan változó kínálatunkban mindig tartunk Etiópiából, Kolumbiából, Costa Ricaból és Braziliából származó kávét, de előfordul Guatemala, El Salvador, Kenya és Burundi kávé is.

/Ha Budapest belvárosában jársz, akkor személyesen is vásárolhatsz kávéinkból. A Madal Cafe üzleteibe hetente érkezik kávépörkölőnkből a friss pörkölésű specialty kávé. A Madal kávézók polcain 25 féle specialty kávé közül válogathatsz./

WEBSHOP (klikk ide)

Néhány specialty kávé, amit az elmúlt években pörköltünk: