Az egyik legfontosabb alap: az őrlés

Az egyik legfontosabb alap: az őrlés

Előre őrölt kávé? Felejtsd el! Most elmondjuk neked, hogy miért válassz mindig szemes kávét. Szerencsére ma már nem kell kutatni a helyeket, ahol friss, minőségi szemeskávét vásárolhatunk. Persze, önmagában ez még kevés a felülmúlhatatlan végeredményhez, de nagyban hozzájárul. Általában keveset hallunk a kávéőrlésről, amikor a kávézásról beszélgetünk az ismerőseinkkel. Viszont akik mélyebbre ásnak, bizonyára tudják mennyi potenciál rejlik az őrlés pontos ismeretében.

Ebben a cikkben szó lesz a kávé őrlésének  lépéseiről, praktikáiról, illetve igyekszünk megmutatni neked mindent, amit tudnod kell az őrlőkről. Vágjunk is bele!

Hogyan hat az őrlő a kávéra?

Az őrlés egy agresszív, durva folyamat. A gondosan nevelgetett, szüretelt, feldolgozott gyönyörűen pörkölt kávészemek hirtelen egy hangos és nagyon brutális gépben találják magukat. Ahol a gravitáció és 2 tárcsa ereje éppen elég ahhoz, hogy pár másodperc alatt szemcsékké zúzza a babokat. Amint a tárcsák őrölni kezdik a kávét, hőt termelnek, ezáltal az őrlemény felmelegszik és hogy ha nem vigyázunk ez a hőtermelődés hátrányosan hathat a kávéitalunkra. Hogyan hathat negatívan a hő a kávénkra? Úgy, hogy minél nagyobb mennyiséget őrlünk egyszerre az őrlemény hőmérséklete annál inkább megnövekszik és ez aromavesztéssel jár. Ezért hangoztatjuk mindig, hogy csak úgy készíthetsz tökéletes kávét, ha az őrlést közvetlenül előtte végzed el, így kis adagokra osztva elkerülhető a túlmelegedést.

Szemcseméret

Mi más is lenne a fő komponens, ha nem az őrlemény szemcséinek mérete? A méret alatt a szemcsék finomságát, illetve durvaságát értjük. Az, hogy milyen méretűnek kell lennie az őrleményt alkotó szemcséknek, attól függ milyen eszközön fogjuk elkészíteni a kávénkat. Az eszpresszó gépek is különböző méretű őrleményt követelnek meg. Emellett ott vannak a filter kávé készítő eszközök, melyek durvább őrleménnyel használhatóak. Tehát, meglehetősen széles a skála, amin mozoghatunk. És ha már megvan a tökéletes szemcseméret az általunk választott eszközhöz, még utána is kísérletezhetünk az őrléssel, hogy megtudjuk hogyan változhat az ízvilága az italunknak. A fentebbi képen láthatod, melyik eszköz mekkora szemcseméretet kíván meg.

Őrlő vagy daráló

Őrölni vagy darálni? Ez itt a nagy kérdés.

A képen világos látható

Automatikusan generált leírás

Képzeljünk magunk elé egy hagyományos otthoni darálót. Azt a nem túl nagy, két pengés henger alakú gépet, amiben még mákot is daráltak a régi időkben (legalábbis az én dédimamám 😊). Ebben az esetben tényleg darálásról beszélünk. A két kés hihetetlen gyorsasággal forog, akár egy propeller és darabolja fel a babokat. Ennél az eszköznél nem várhatunk túl nagy konzisztenciát, illetve ha egyszer sikerül eltalálni a tökéletes őrleményállagot, biztosak lehetünk benne, hogy még egyszer nem fog sikerülni. A tapasztalat az, hogy ennek az eszköznek a használatánál hatalmas a szemcseméretek szórása. A liszt finomságútól egészen a kristály cukor durvaságúig bezárólag.

A képen eszköz látható

Automatikusan generált leírás

A probléma kiküszöbölésére használjunk őrlőt. Az őrlő működésében eltér a darálótól. Méghozzá pontosan az a különbség, ami számunkra a megismételhetőséget és megbízhatóságot jelenti. A darálóval ellentétben itt nem kések, hanem tárcsák dolgoznak. Hasonlóan kettő van ezekből is, egymással szemben. A tárcsák közelítésével finomabb, míg a távolításával durvább szemeket kapunk. Itt már szinte minimális a szórás. Otthoni használatra is vannak már megfizethető, kisebb őrlők, így nem kell lemondanunk a nagyszerű kávéról.

A képen fénykép, sima, ülő, tükör látható

Automatikusan generált leírás

Nagy népszerűségnek örvendenek a kúpos őrlők is. Majdnem ugyanaz a metódus, mint a tárcsás őrlőnél, itt azonban egy kúp alakú kés végzi a feladatot. A kúp lassabban forog, ezzel alacsonyan tartva a keletkező hőmennyiséget, melyről már tudjuk milyen sokat számít a bámulatos kávéélmény eléréséhez.

Ezzel a rövid irománnyal igyekeztünk megmutatni nektek az őrlés tudományának alapjait, amit a hétköznapokban hasznosítani tudtok. Amennyiben elmélyülnétek a kávé készítés tudományában mindenképp szakítsatok időt arra, hogy a megfelelő őrlőt vigyétek haza magatokkal. Nem fogjátok megbánni!